Kuma uudiste ajaveeb

8.7.05

Väätsal rajatakse prügila teise ladestusala saviekraani

Merko ehitab Väätsal prügila teise ladestusala saviekraani. Pinnase ettevalmistamine 1,4 hektari suurusel platsil on lõpetatud ja nüüd viimistletakse poolemeetrist savikihti, mis hakkab isoleerima prügi maapinnast.

Prügila direktor Aivar Lõhmus rääkis raadiole, et ehitajaga on kokkulepe, et plats saab valmis augusti lõpuks. Tööga tehti algust mullu suvel, kuid siis häiris seda vihm, viivituse põhjustas ka selle aasta vihmane kevad.

Lõhmuse sõnul on prügila rajamise mullatöödel, ja eriti saviekraani rajamisel, ilmastik väga oluline. Ehitaja peab savi vajadusel kuivatama või niisutama, et saavutada sobiv kvaliteet.

Platsi valmimise tähtaeg on 31. august. Lõhmus loodab, et ehitaja suudab selleks ajaks valmis saada, sest praegu kasutatav esimene plats mahutab 50 000 tonni jäätmeid, praegu on seal umbes 49 000 tonni prügi. Lõhmus loodab, et teine plats saab enne esimese täitumist valmis.

Teise prügiala rajamine maksab koos käibemaksuga umbes 10 miljonit krooni. Summast 4 miljonit saadi keskkonnainvesteeringute keskusest, ülejäänu laenas prügila pangast ja võttis omavahenditest.

Järvamaa omavalitsustele kuuluv Väätsa prügila alustas tegevust 2000. aasta novembris. Seda saab kasutada veel kuni 24 aastat, neljaaastaste intervallidega plaanitakse rajada kokku seitse ladestusala.