Kuma uudiste ajaveeb

22.7.05

Viraksaares nähti kaht tundmatut lendavat objekti

Paide vallas nähti pilvisel ööl taevas kaht helendavat objekti. Viraksaare külas elav Ülo Rebane rääkis raadiole, et ärkas sel kolmapäeval kella kahe paiku öösel üles ja nägi aknast välja vaadates läänetaevas kaht valgusallikat.

Rebase sõnul olid need tavalistest tähtedest suuremad ning nende valgus muutus paarisekundiliste intervallide järel heledamaks ja tuhmus taas. Ta rääkis, et taevas muud näha ei olnud, sest tähti ja kuud varjasid kõrged pilved. Valgusallikad liikusid aeglaselt ja üks neist kadus kella poole kolmeks.

Rebane äratas oma pere ning kutsus vaatepilti jälgima ka oma abikaasa ja poja. 21- aastane Aleksander Rebane rääkis raadiole, et tema ärkamise ajaks oli alles üks helendav ese. Aleksandri sõnul nägi see välja nagu suurem täht, see vilkus imelikult ning liikus silmnähtavalt.

Lennuliiklusteeninduse lennujuhtimisosakonna juhataja Viktor Popov ütles Kuma raadiole, et ööl vastu kolmapäeva kella kahe ja kolme vahel Kesk-Eesti kohal tsiviillende ega muud registreeritud lennuliiklust ei olnud.

Teaduskeskuse Ahha metoodik-astronoom Helle Jaaniste ütles raadiole, et juhul kui taevas oli tõesti pilves, siis ei saanud inimesed siin taevakehasid näha, need oleksid pidanud olema pilvkatte taga. Maa tehiskaaslased on samuti pilvedest kõrgemal ja neid ei saaks liikumiskiirusetõttu ühtki pool tundi järjest sel moel vaadelda. Pulseeriva valguse ja aeglase liikumise tõttu võiks Jaaniste sõnul oletada, et öötaevas oli kaks kuumaõhupalli.

Eestis on neli suurt kuumaõhupalli, millest korraga kahe kasutamise võimalus on ainult ühel mehel, see on Sergei Usanov Keilast, ja tema kinnitas, et ta sel ööl Kesk-Eestis lendamas ei käinud. Lisaks keelab Eesti Lennundusseadus öised õhupallilennud.

Eestis lennutab õhupalle ka Meteoroloogia ja Hüdroloogia instituudi vaatlusvõrk, kuid majandusdirektor Ivo Saaremäe sõnul on kindel, et Türil ega Kuusikul kolmapäeval kella kahe ajal öösel ilmavaatluspalle õhku ei tõusnud. Ilmapallid on valgustamata ja nendega tehakse vaatlusi päeval ja teistes vaatluspunktides.

Kas Kellavere õhuseireradar mingi liikumise fikseeris, selgub õhuväe õhuseiredivisjoni teabeohvitseri Kaido Koidu sõnul järgmise nädala alguses.

Seni on teadmata, mida vähemalt neli inimest ööl vastu kolmapäeva Viraksaares taevas nägid.