Kuma uudiste ajaveeb

28.7.05

Muuseum avab näituse, mida sai vaadata 99 aastat tagasi

1906. aasta 31. juulil avati Järvamaa muuseumi esimene ajutine näitus "August Georg Wilhelm Pezoldi maalid". Sel pühapäeval avatakse muuseumi 100. aastapäeva tähistamiseks väljapanek sama autori töödest.

Muuseumi teadur-pedagoog Helve Huttunen rääkis raadiole, et seal on kunstimuuseumist saadud töid, samuti pilte ajaloomuuseumist ning Järvamaa muuseumi enda kogust. Näituse akvarellidel on vaated Haapsalu, Viljandi ja Paide kindluste varemetele, portreed ja üks perepilt.

Huttuneni sõnul võib oletada, et üks aastapäevanäituse piltidest oli muuseumis vaadata ka 99 aastat tagasi. Maal „Pime kerjus” jõudis ajaloomuuseumisse läbi kirjandusühingu, mis oli kunagi Paides olnud piltide omanik.

19. sajandi esimeses pooles tegutsenud baltisaksa kunstniku töid on Huttuneni teada palju kopeeritud, Pezoldi pildid rahvariietes eestlastest on jõudnud mitmetesse raamatutesse. Järvamaal on Pezoldi töödest vaadata Türi Püha Martini kiriku altarimaalid “Püha õhtusöömaaeg” ja “Kristus ristil”.

Järvamaa muuseum plaanib korraldada septembris loenguid Pezoldi tutvustamiseks, aastapäevanäitus jääb vaadata 13. oktoobrini.