Kuma uudiste ajaveeb

15.6.05

Koigi valda plaanitakse rajada lubjakivikarjäär

Kaevandust kavandatakse 80 hektari suurusele maa-alale Paide ja Koigi valla piiril, Koigi vallas asuvas riigimetsas.

Kaevandamiseks luba taotleva osaühingu Väo Paas juhataja Veljo Haube rääkis raadiole, et maardlast saadavast kivist plaanitakse toota peamiselt killustikku. Selle varu suurem kasutamine on plaanitud uue Tallinna – Tartu tee ehitamise ajaks.

Haube sõnul on kivim selles piirkonnas kahe kuni nelja meetri sügavusel ja Väo Paas taotleb luba selle kaevandamiseks kuni 12 meetri sügavuselt. Kokku on sellel alal maapõues seitse miljonit kuupmeetrit lubjakivi.

Koigi valla maanõunik Einar Leedmaa rääkis raadiole, et teda huvitab ennekõike karjääri mõju põhjaveele, lisaks tuleb ette näha kaevetööga kaasnevat müra ja tolmu.

Täna on Koigi vallamajas keskkonnamõju hindamise programmi avalik arutelu, eesmärk on kooskõlastada inimestega selle etapid ja käik. Veljo Haube sõnul võib lubade ja kooskõlastuste taotlemine kõige varem lõpule jõuda järgmise aasta kevadeks.

Uue Tallinna – Tartu tee ootuses valmistatakse ette ka teist Järvamaal asuvat karjääri. Osaühing Järva Paas on alustanud töid Paide vallas Eivere lähedal.