Kuma uudiste ajaveeb

1.12.04

Eesti perearstid asutavad Paides Tööandjate liidu

Paides koguneb kolmapäeval üleriigiline Perearstide Üldkogu, et otsida lahendus arstide rahastamisega tekkinud probleemidele.

Erakorralisel üldkogul luuakse tööandjate liit, et alustada Haigekassaga läbirääkimisi.

Haigekassa pakkus eile perearstidele palgatõusuks vajamineva 160 miljoni asemel 23 miljonit krooni ning sedagi eriarstiabi arvelt. Perearstid ei pea pakutud summat vastuvõetavaks.

Paide perearst Ingrid Alt rääkis Kuma raadiole, et Haigekassal on kohustus osta raviteenust, esmatasandi arstiabi on perearstide käes ja kui uusi lepinguid ei sõlmita kukub kogu tervishoiusüsteem kokku.

Aldi sõnul pole perearstid ainult töövõtjad vaid ka tööandjad ja töötajatele peab palgad tagama. Kui Haigekassaga kokkuleppele ei saada ja lepingut ei sõlmita, siis jätkavad perearstid oma hinnakirja alusel, inimesed peavad ise arstidele maksma hakkama ning Haigekassalt raha tagasi küsima.

Aldi sõnul pole normaalne, et Haigekassa juht saab sama palju kuus palka kui perearst 2000 inimese teenindamiseks. Jutud Haigekassa rahapuudusest ei vasta perearsti sõnul tõele, sest reservfondides on raha, kuid seni on seda kasutatud Haigekassa töötajate tulemuspalkade maksmiseks.

Erinevalt ülejäänud tervishoiusüsteemist on perearstid ettevõtjad, kelle põhiline sissetulekuallikas on haigekassalt saadav pearaha, mille eest peab perearst kandma nii palga- ja patsientidele tehtavad uuringukulud kui ka suuremad investeeringud. Praegu on perearstide tunnitasu 46 krooni, septembris sõlmitud palgakokkuleppe kohaselt pidanuks see uuest aastast tõusma 66 kroonini.

Eestis on ligi 800 perearsti nimistut, mille keskmine suurus on 1700 patsienti. Perearstisüsteemis töötab ligikaudu 2300 tervishoiutöötajat.