Kuma uudiste ajaveeb

16.7.04

Jaak Mae koduvald rajab suurt suusakeskust
 
Tänane Postimees kirjutab, et Albu valla keskusest Järva-Madisel, Jänedast ja Aegviidust paariteistkümne kilomeetri kaugusel asuval Valgehobusemäel on puudest ja võsast puhtaks raiutud 8-12 meetri laiused sihid.
 
Juba eeloleval talvel saab sealsetel küngastel kuni viiekilomeetristel radadel suusatada.Ent albulased tunnevad jaksu enamaks, ja nende plaanidest annab aimu metsa rüppe püstitatud silt: valgustatud ühekilomeetrine suusarada, suusastaadion koos väikese tribüüniga, parkla, külastuskeskus ja lumerõngarada lastele.
 
Kui rahataotlustele vastatakse jaatavalt ja tööd õlitatult käima lähevad, kujuneb Valgehobusemäest 2009. aastaks Põhja-Eesti üks esinduslikumaid spordi- ja liikumiskeskusi looduses.
 
Albu vallavalitsuses projekti vedav Ilmar Udam, kelle taluõe juurest rajad mööduvad, näeb Valgehobusemäge vaimusilmas mitte üksnes ümbruskonna elanikke, vaid tallinlasigi meelitava sportimispaigana.
 
«Maailmakarikavõistluste etapist me ei unista, aga Eesti meistrivõistlusi tahaksime endale küsida,» tunnistas Udam. «Ja miks peaks inimesed sõitma 250 kilomeetri kaugusele Otepääle ja Käärikule, kui saaks ka lähemal suusamõnusid nautida,» arutles Albu valla projektijuht.
 
Lumekate püsib 107-meetrise Valgehobusemäe põhjapoolsematel nõlvadel aprilli keskpaigani. Albu vallavanema Kalju Kertsmiku sõnul kavatsetakse rentida lumekahur, mõnesaja meetri kaugusel asuvast Mägede karjääri järvest saab vett kunstlume tootmiseks.Keskuse täielikuks väljaarendamiseks koos parkla, teede laiendamise, kommunikatsioonide ja külastuskeskusega kulub 10-11 miljonit krooni. Radade tänavusteks ettevalmistustöödeks kulutab vald 300 000 krooni.
 
«Projekteerimiseks taotlesime Euroopa Liidu struktuurifondist ligi 300 000 krooni, sooviksime küsida ka ehitamiseks. Maakonnas võetakse keskus spordiarengukavas eelisarendatavate objektide hulka, siis saame küsida ka riigilt abi,» rääkis Kertsmik.
 
Vallavanema sõnul on suusakeskuse rajamine albulastele innustav väljakutse. Juunis käisid radu oksterisust puhastamas ka töö- ja puhkelaagri lapsed. Mae usub, et albulased teevad suusakeskuse valmis.  «Kui vallavanem Kertsmik midagi ette võtab, viib ta selle vargamäe liku jonniga lõpule,» ütles suusamees.
 
Tallinnast jõuab autoga Valgehobusemäele 45-50 minutiga. Praegu sõidavad pealinlased nädalavahetustel suusatama Kõrvemaale, kus peetakse ka Tallinna maraton. Udam pidas võimalikuks, et suusa- ja matkaradu saab pikendada kuni Nelijärveni, ja kui teostub plaan ehitada üle raudtee viadukt, siis isegi Kõrvemaa suusakeskuseni. «Sel juhul võiksime vist lõunaeestlastelegi öelda, et sõitke siia suusatama,» märkis projektijuht lõbusalt. 
 
Otepää vallavanem Aivar Nigol ütles, et suusakeskuste ehitamine erinevatesse Eesti maakondadesse on ainult tervitatav, sest harrastusvõimalusi peaks kindlasti olema rohkem. «Riigikogulane Leino Mägi on pakkunud, et riik peaks toetama lumetootmise seadmete ostmist,» arutles Nigol. «Samas peab hoolega mõtlema, et keskused majanduslikult toime tuleksid.»
 
Kertsmik ootab, et riik kataks neljakilomeetrise lõigu Perila - Jäneda teel. «Valitsuste vahetumise ja muude toimetuste tõttu on seda edasi lükatud. Aga seda teed kasutavad palju ka turistid, kes tulevad külastama Tammsaare muuseumi,» märkis Albu vallavanem.
 
Järgmisel kevadel kaetakse rajad saepuruga ja siis saaks Valgehobusemägi peibutada inimesi aastaringselt liikuma. «Järvamaal puudub loodusesse rajatud matka- ja liikumiskeskus, aga kindlasti hakkaksid seda külastama vallaelanikud, sest siin on väga ilus loodus,» lausus Kertsmik. Albu vallavanema hinnangul annaks suusakeskus tööd 10-15 inimesele.