Kuma uudiste ajaveeb

5.5.04

Neokommunistlik kunstirühmitus avab Türil väljapaneku

Türi kultuurimajas on tänasest vaadata vana uks ja kipspea, mis on osad neokommunistliku kunstirühmituse väljapanekust. Rühmituse liige Ville Karel Viirelaid rääkis raadiole, et kipspea kaudu tervitab türilasi üks noor kunstnik, kes ise ei saa täna Kevadpealinnas kohal viibida. Uksele on joonistatud pühak ja nukupea, see teos sümboliseerib väljapääsu, või selle otsimist.

Lisaks on vaadata paarkümmend maali ja ka graafikat. Ühel maalil on kunstnik Sorge, kelle olekust on inspireeritud väljapaneku pealkiri "Puhkus Türil". Näituseruumi põrand on kaetud Euroopa Liidu lipuga, Viirelaiu selgituse kohaselt tuuakse nii Euroliit inimesele lähemale.

Peamiselt Academia Grata üliõpilastest koosnev kollektiiv plaanib sel suvel teha ringreisi Eesti maakultuurimajades. Kohalikele pakutakse vaadata kaasaegset Eesti maalikunsti, graafikat, videokunsti ja animatsiooni.

Ühendus on nime saanud üleeelmisel sajandil elanud sotsialistliku realisti – Arkadi Plastovi maali Fa�ist Lendas Üle järgi. Viirelaid rääkis, et just see töö on neokommunistliku kunstirühmituse liikmeid inspireerinud.

Ühendus Fa�ist Lendas Üle püüab valgustada inimeste teed õigluse ja aususe suunas, võidelda pahede vastu ja kanda koidukiirt paremast tulevikust. Viirelaiu sõnul on nende eesmärk ka tuua kaasaegne kunst rahvale lähemale ja innustada noori tegelema visuaalkultuuriga.

Üliõpilaste näitus Türi kultuurimajas avatakse täna kell 5 teemakohase etendusega.