Kuma uudiste ajaveeb

20.5.04

Kilplaste eluga on viimastel päevadel tutvunud sadu koolilapsi

Kareda vallas asuv Kilplala küla kogub populaarsust, tänu Tallinna turismifirmaga sõlmitud leppele on viimasel nelja päeval kilplaste eluga tutvunud sadu nii pealinna kui selle lähiümbruse lapsi.

Projekti ühe eestvedaja Helena Siiroja sõnul on ka täna üle poolesaja lapse kilplaste eluga tutvumas, uute gruppidega on broneeritud kõik päevad kuni juunikuu alguseni.

Kilplalas räägitakse muistendeid, võisteldakse erinevatel kilplasaladel, näiteks munagolfis, harjutatakse kepphobuste maailmameistrivõistlusteks ja visatakse täpsust. Räägitakse soolakasvatamisest, värvitakse tasse, tehakse vildist mune ning vaadatakse näidendit, kuidas kilplasnaised munadega turul käisid. Ka on olemas tõeline kilplaste puu, mis ei kasva mitte otse üles vaid küljele ja mille suured oksad võimaldavad lastel ronimist harjutada.

Kõige muu sisse mahub kilplasvorsti mõõtmine. Legendi kohaselt olid kilplased keetnud pika vorsti ning seda siis ümber oma peade mõõtnud. Lastele päheproovimiseks on olemas ühe kilplase peamõõduga vorstijupp.

Siiroja lisas, et kilplaseks ei sünnita vaid saadakse ja selleks on palju tahtmist vaja. Kilplaseks saamisel laudlakse kilplase laulu ja loetakse kilplase vannet.

Kilplala on huvilistele igapäevaselt avatud, kuid giiditeenuse ja kõigi atraktsioonide saamiseks soovitavad projekti eestvedajad eelnevalt registreerida.