Kuma uudiste ajaveeb

28.4.04

Türi vallavolikogu arutab masuudilaenu tagasimaksmist

Türi vallavolikogu otsustab tänasel istungil, kas maksta riigile tagasi 1992. aastal võetud masuudilaen, või mitte. Volikogu esimees Toomas �adeiko rääkis, et maakohus küsis 600 000 krooni suuruse laenu tagasimaksmise kohta seisukohta selle kuu lõpuks.

Vallavanema Enn Mägeri sõnul on riik valla kohtusse kaevanud ja kohus andnud pooltele aega kokku leppida. Mägeri sõnul on asi keeruline, kuna riik nägi 90. alguses ette kompensatsioone, mille täitmine pandi ülesandeks omavalitsusele ja riik omakorda pole omavalitsustele kompensatsioonideks kulunud raha lubatud mahus tagasi maksnud.

Türi linn käib praegu samasuguse laenu pärast Rahandusministeeriumiga kohut. Linna eelarvejuhi August Alberti sõnul on Türi linna võlasumma koos intressidega 1,4 miljonit krooni. Vaatamata sellele, et masuudi tarneleppe allkirjastas omal ajal linnapea, loodab ka Türi linn, et riigiga õnnestub tagasi arveldada küttehinna tõusu kompenseerimisest, mida linn tegi omal ajal riigi eest. Samas pole riik Alberti sõnul valmis tasaarveldama.

Roosna- Alliku vald sõlmis riigiga masuudilaenu tagasimaksmiseks lepingu selle aasta alguses, ning tasub 2,6 miljonit krooni 7 aasta jooksul.

Ambla vallas sai kümme aastat tagasi masuudilaenu praeguseks pankrotistunud äriühing Aravete Kete. Riik ei esitanud 1,9 miljoni krooni saamiseks nõuet pankrotipessa ja üritab praegu raha vallalt tagantjärgi kätte saada. Vallavanem Vello Teor ütles, et kuna masuut läks eraõiguslikule firmale, siis on vald nõus ka kohtus oma õigusi kaitsma, ega kavatse midagi maksta.

1992. aasta sügisel laenas riik Maailmapangalt 28 miljonit krooni. Laenu võeti seoses kaubanduse katkemisega endiste Nõukogude liiduvabariikidega ja seda kasutati muuhulgas kütuse ostmiseks.

Masuuti said 114 ettevõtjat ja kohalikku omavalitsust, praegu on neist võlgu veel 35, kuue laenusaaja puhul kaalub riik kohtusse hagi esitamist.

Täna otsustab Türi valla volikogu kas maksta võlg tagasi või asuda riigiga kohtulahinguid pidama.