Kuma uudiste ajaveeb

23.4.04

Peetris kuulatakse nõuandeid valdade muuseumi mõtte kohta

Kareda vallavanem Ülo Ansberg kutsus tänaseks kokku nõupidamise arutamaks Peetrisse valdade muuseumi rajamise võimalust. Mõttevahetusele kutsuti Kultuuri-, Sise- ja Rahandusministeeriumi, maavalitsuse, omavalitsusliidu, Maaomavalitsuste liidu, Järvamaa Muuseumi ja Põlva Talurahvamuuseumi esindajad. Ülo Ansberg ütles Kuma uudistele, et tahab kuulata, kuidas valdade muuseumi rajamise plaani hinnatakse ja mida omalt poolt välja pakutakse.

Kareda vallavalitsus peab muuseumi rajamise otsustama järgmise nädala istungil, Ansbergi sõnul tuleb heakskiitva otsuse korral alustada projektide ettevalmistamist, et kaasata muuseumi rajamisse ka raha Euroopa Liidu fondidest. Ansberg ütles Kumale, et muuseumi asutamiseks kogutakse teavet ja mõttekaaslasi, asutamiseni võidakse jõuda paari aasta jooksul.

Kareda vallal on olemas mõte muuseum rajada ja ka vana vallamaja hoone, mis oleks Ansbergi hinnangul muuseumile sobiv paik. Praegu on hoone kasutuseta, samas on seal säilinud endisaegne vallamaja ruumipaigutus ja isegi kartser. Vallavanema sõnul on valdade muuseumiks materjali piisavalt, kuna Eestis on vallad üle elanud mitmeid riigikordi ja reforme, mida kajastava materjali põhjal saaks kokku köitva väljapaneku.