Kuma uudiste ajaveeb

28.4.04

Eesti Ringhäälingumuuseumi 5. sünnipäev

Eesti Ringhäälingumuuseum tähistab kolmapäeval Türil oma 5. sünnipäeva.
Sel puhul on muuseumisse kutsutud inimesed, kel on märkimisväärne panus muuseumi rajamisse.

Kella kaheks muuseumisse kogunenud inimestele tehakse VIP-ekskursioon, mille viivad läbi tavapärasest prominentsemad giidid: ringhäälinguajaloo asjatundja Vello Lään, Eesti Ringhäälingu Saatekeskuse vaneminsener Mati Tähemaa , Eesti Raadio juhatuse esimees Ain Saarna, Eesti Ringhäälingute Liidu tegevdirektor Urmas Loit ja Eesti Televisiooni muuseumi juhataja Voldemar Lindström.

Ringhäälingumuuseumi direktori Juhan Sihveri sõnul antakse muuseumit enim aidanud inimestele teenetemärk - hõbedane mikrofon, mille valmistas ehtekunstnik Ülle Mesikäpp. Sihver kinnitas, et teenetemikrofon tehti 15 inimesele ja ainult tänase tähtpäeva puhul.

Eesti Ringhäälingumuuseum on mittetulundusühing, mis asutati 5 aastat tagasi, 29. aprillil 1999. Muuseumi asutajad olid Eesti Raadio, Eesti Televisioon, Eesti Ringhäälingute Liit, Türi linn ja Eesti Ringhäälingu Saatekeskuse. Muuseumi rajamisel on suurt abi osutanud ka Kultuuriministeerium, Järva Maavalitsus, Hasartmängumaksu Nõukogu, Kultuurkapital, GNT Eesti, Albu, Ambla, Oisu ja Kabala vald ning paljud teised.

2000. aastal kolis muuseum Türi linna poolt renoveeritud hoonesse ning rahvusringhäälingu 75. aastapäeval 18. detsembril 2001 avati püsiekspositsiooni esimene osa. Täna eksponeeritakse vanu raadioid ja televiisoreid, stuudio- ja saatetehnikat ning ringhäälinguloos oluliste isikute vahakujusid ja fotomaterjale. Pidevalt korraldatakse ka ajutisi näitusi. Praegu saab vaadata fotonäitust "Diktoreid Eesti Televisiooni ekraanilt" ja kunagise populaarse põllumajandussaate "Tere hommikust, põllumehed!" 40. aastapäeva tähistavat näitust.

Eesti Ringhäälingumuuseum asub Türil, Vabriku pst. 11. Türi valiti muuseumi asukohaks seetõttu, et siin asus aastatel 1937-1941 Euroopa moodsaima antennimastiga raadiosaatejaam.