Kuma uudiste ajaveeb

16.3.04

Valitsus otsustab nelja riikliku toimeala moodustamise, Järvamaa hakkab kuuluma Põhja toimealasse

Valitsus kavatseb neljapäevasel istungil protokolli kantava otsusega moodustada neli riiklikku toimeala, millele tuginedes hakkavad riigiasutused edaspidi paiknema ja tegutsema.

Eelnõu kohaselt moodustatakse Põhja-, Lõuna-, Ida- ja Lääne-Eesti toimeala.

Põhja keskus on Tallinnas ning selle teeninduspiirkonda kuuluvad Harju-, Järva- ja Raplamaa. Keskusega Tartus asuvas toimealas on Jõgeva-, Põlva-, Tartu-, Valga-, Viljandi- ja Võrumaa. Ida-Eesti toimeala keskus on Jõhvis, teeninduspiirkonda kuuluvad Ida- ja Lääne-Virumaa. Keskusega Pärnus asuvas toimealas on Hiiu-,
Lääne-, Pärnu- ja Saaremaa.

Toimealade vajadus tuleneb valitsuse seletuskirja kohaselt soovist korrastada riiklikku juhtimist ning muuta see muu hulgas ka säästlikumaks. Valitsus põhjendab toimealade moodustamist asjaoluga, et riiklikud funktsioonid võib tinglikult jagada teenindus- ning järelevalve- ja juhtimisfunktsioonideks, vahendab BNS.

Riigiasutused, mis kontrollivad või juhivad teenuse pakkujat ega ole seotud elanike otsese teenindamisega, võivad paikneda suuremates regionaalsetes keskustes tingimusel, et ükski maakond ei kaotaks seeläbi teenuste pakkumise kvaliteedis. Küll aga peavad kõigis maakondades paiknema elanikke vahetult teenindavad riigiasutused.

Eelnõu näeb ette, et valitsusasutused ei pea paiknema toimeala keskustes, vaid võivad asuda ka mõnes teises linnas.