Kuma uudiste ajaveeb

14.2.04

Hundid murravad Koerus ja Jänedal metssigu

Tänases Postimehes seisab, et hundikarjad on Koerus ja Jänedal murdnud nii palju metssigu, et jahimeeste sõnul on metsseakesikud muutumas haruldasteks.

Koeru jahimees Jüri Ilves ütleb Postimehes, et on enda jahimaadel Koeru vallas jälgede järgi kindlaks teinud kaheksa hunti, kellest viis on moodustanud tapasalga. «Kui tavaliselt on hundikutsikad kõhnad, siis selles karjas on nad paksu rasvakihiga,» märkis ta. Ilves avastab loomadele metsa süüa viies kogu aeg söejälgi. «Hundid teavad meie söötmiskohti hästi ja käivad saakloomi otsimas,» sõnas ta.

Ilvese andmetel on hundid enamiku tänavustest metsseapõrsastest juba maha murdnud. «Oleme näinud 13 emisega karja ühegi põrsata, sest hundid on need maha murdnud,» rääkis ta.

Et tänavune hundilimiit on täis lastud, ei jää Ilvesel muud üle, kui järgmist jahihooaega oodata, sest lisalubasid ei taha keskkonnaministeerium anda.

Jäneda jahimehe Kalmer Jalasti teada liigub Jäneda ümbruses ringi viis hunti: kaks kahekaupa ja üks üksik. Tema kinnitusel on metsseakesikud ka sealkandis haruldaseks muutunud.

Jalasti sõnul loodab ta, et keskkonnaministeerium annab neile hundijahiks mõne eriloa, sest hooaeg veel kestab. «See tagaks ka teiste loomade normaalse arvukuse,» selgitas ta.

Keskkonnaministeeriumi metsaosakonna peaspetsialist Peep Männil tunnistas, et huntide laskmiseks võib välja anda erilubasid, kuid sage metsseapõrsaste murdmine pole selleks piisav põhjus.

Männil ütles, et ei ole põhjust karta metssigade väljasuremist Koeru ja Jäneda ümbruses, sest kui huntidel toit lõpeb, liiguvad nad mujale ja sigade arvukus taastub. Keskkonnaministeeriumi andmetel elab Eestis kokku 60-80 hunti.