Kuma uudiste ajaveeb

15.12.03

Tallinna halduskohus võtab Türi töötute kaebuse arutlusele

Sigrid Laev kirjutab tänases Eesti Päevalehes, et toimetulekutoetuse saamiseks Türi linna heaks tasuta tööle sunnitud töötud saavad siiski kohtu kaudu õigust nõuda, sest Tallinna ringkonnakohus saatis asja Tallinna halduskohtusse arutamiseks tagasi.

Viie Türi töötu nimel kaebuse esitanud endine haljastusfirma juht Are Unus, kes ka ise töötuid linnavalitsuse soosingul tasuta kasutas, lubas lähiajal kohtule esitada tõenäoliselt veel ligi 45 töötu volitused esindamiseks. “Oma volitust pole keegi tagasi võtnud,” märkis Unus. “Aga inimesed kardavad küll, neid on igatpidi mõjutatud.”

Kuna 500 krooniga on peaaegu võimatu toime tulla, teevad töötud 25–50-kroonise päevatasu eest tööd haljastusfirmas. Kui nende kaebus avalikuks tuleks, siis võivad inimesed selle võimaluse Unuse sõnul kaotada.

Viie inimese isikud on juba avalikuks tulnud, ülejäänute nimesid keegi veel ei tea. “Ega nad ei tunnista linnavalitsusele, et on avalduse andnud, nad lihtsalt ei julge,” lisas Unus.

Eelmisel nädalal esitasid riigikogu keskfraktsiooni liikmed sotsiaalminister Marko Pomerantsile järelepärimise, nimetades Türil toimunut inimeste põhiõiguste rikkumiseks ja orjatööks riigi vaikival nõusolekul. “Sellist praktikat rakendatakse enamikus Eesti omavalitsustes või vähemalt on seda kümne aasta jooksul tehtud,” ütles keskerakondlane Evelyn Sepp.

Pomerants märkis riigikogulaste rohketele küsimustele vastates, et asja jõudmine kohtusse on piisav lahendus. Samas tõdes ta, et kui töötud poleks kohtusse pöördunud, siis poleks teema saanud sellist kandepinda ja olukord oleks saanud jätkuda.

Sotsiaalse ja individuaalse rehabilitatsiooni plaani, millega Türi linnavalitsus töötute tasuta tööle rakendamist põhjendas, tuleks ministri hinnangul täpsemalt kirjeldada. Ministeerium kavatseb ümber kujundada sotsiaalhoolekande süsteemi, et tulevikus selliseid juhtumeid vältida.