Kuma uudiste ajaveeb

20.11.03

Paide linn kaalub maamaksu tõstmist

Paide linnavolikogu hakkab jägmisel istungil arutama maamaksu tõstmist. Vastavalt eelnõule soovitakse tõsta linna territooriumil maksu määra 1,5 protsendi tasemelt 2 protsendini maa maksustamishinnast.

Paides tõusis maamaks viimati 1999. aastal, nagu selgitas linna planeeringujuht Eiki Ilves, on hinnatõus vajalik, et piirata maa kokkuostmist ning suurendada linna jaoks piiratud ressursi heaperemehelikku kasutamist.

Maksu suurendamine tähendab näiteks 1000 ruutmeetri suuruse krundi omanikule igas kuus 6 krooni suurust maamaksu tõusu. Kui praegu tuleb 1000 -ruutmeetriselt krundilt maksta 27 krooni, siis uuest aastast tuleb maksutõusu heakskiitmisel tasuda iga kuu kohta 33 krooni.

Paide linna territooriumi suurus on 1000 hektarit, sellest pool on riigimaa ja riiki kui suurimat maaomanikku puudutaks maksutõus kõige enam. Riigimaa on teedealune pind, samuti linna piiridesse jääv riigimets ja reformimata maa.

Kui praegu saab Paide aastas maamaksust miljon krooni, siis uuest aastast kasvaks tulu 1,4 miljoni krooni tasemele.

Suurim seaduses lubatud maamaks on 2,5 protsenti maa maksustamishinnast. Paide on jagatud neljaks maksustamistsooniks, kõige kõrgemalt maksustatakse ärimaad.