Kuma uudiste ajaveeb

14.9.03

Täna on Euroopa Liiduga ühinemise rahvahääletus

TALLINN, 13. september, BNS - Pühapäeval algab Eestis Euroopa Liiduga ühinemise rahvahääletus, valimisjaoskonnad on lahti kell 9-20.

Küsimus, millele vastust oodatakse, kõlab: "Kas Teie olete Euroopa Liiduga ühinemise ja Eesti Vabariigi põhiseaduse täiendamise seaduse vastuvõtmise poolt?".

Soovi väljendamiseks on kaks lahtrit, "jah" ja "ei", ühte neist tuleb seaduse kohaselt teha rist.

Hääletussedelil on trükitud ka põhiseaduse täiendamise seaduse tekst. See ütleb, et Eesti rahvas võttis 2003. aasta 14. septembril rahvahääletusel põhiseaduse põhiseaduse täiendamiseks vastu järgmise seaduse, mis ütleb, et Eesti võib kuuluda Euroopa Liitu, lähtudes Eesti vabariigi põhiseaduse aluspõhimõtetest.

Seaduse teine paragrahv lisab, et Eesti kuulumisel Euroopa Liitu kohaldatakse Eesti põhiseadust, arvestades liitumislepingust tulenevaid õigusi ja kohustusi.

Rahvahääletusel toetuse saades jõustub põhiseaduse täiendamise seadus kolm kuud pärast väljakuulutamist ning seda saab tulevikus muuta ainult uuel rahvahääletusel.

Riigikogu eelmine koosseis võttis otsuse korraldada 14. septembril rahvahääletus vastu mullu 18. detsembril.

Rahvahääletuse päeval saavad kodukohajärgses valimisjaoskonnas hääletada vaid hääletajate registrisse kantud inimesed.

Valimisjaoskonda minnes tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument, milleks Id-kaart, Eesti kodaniku pass, diplomaatiline pass, kaitseteenistuse tunnistus, juhiluba või pildiga pensionitunnistus. Valimiste keskkomisjoni esimees Heiki Sibul ütles Eesti Päevalehele, et hääletada saab ka riiklike ülikoolide üliõpilaspiletitega, kuid ISIC-kaardiga hääletamine on paraku diskuteeritav küsimus.

Ta lisas, et riigiametnikud saavad hääletada ka oma töötõendiga, kui sellel on inimese isikukood ja pilt.

Nimekirjadesse kandmata inimesed saavad rahvahääletuse päeval veel linna- ja vallavalitsuse rahvastikuregistri töötajailt pärida, miks neid hääletajate registris pole.

Kui hääletaja ei saa halva tervise tõttu või mõnel muul põhjusel minna jaoskonda, saab ta hääletada kodus.

Rahvahääletuse seadus sätestab, et kodus hääletamiseks peab inimene esitama jaoskonnakomisjonile kuni kella 16 kirjaliku taotluse. Riigikogu valimistel kevadel hääletas kodus üle 12.000 inimese.

Üldse on valijate registrisse kantud ligikaudu 865.000 inimest. Eelhääletamisel osales 173.590 inimest ehk 20 protsenti registrisse kantuist. Välisesindustest hääletanuid oli ligi 5000.

Eelhääletamise tulemused avalikustatakse pärast kell 20, rahvahääletuse tulemused selguvad pärast kella 22.

Kuma raadio Euroreferndumi eriprogramm on eetris kella 8 -st õhtul.