Kuma uudiste ajaveeb

2.9.03

Järva politsei tõlgendas liikluseeskirja enda kasuks

Paide kaubikujuht pöördub kohtusse, sest kohalik politsei keeldub tühistamast trahvi, mille kohta politseiameti enda juristid tunnistavad, et see määrati kaheldaval alusel.

Eesti Päevaleht kirjutab, et enne jaanipäeva sõitsid isa ja poeg, Valdur ja Taavi Siilbek Türis Citroen Jumperi kaubikuga, millel oli järel kerghaagis. Järva politseiprefektuuri politseinik tegi Taavi Siilbekile 1800-kroonise trahvi, väites, et B-kategooria loa omanik ei tohi juhtida autorongi, mille täismass on üle kolme ja poole tonni.

Kodus liikluseeskirja uurides avastas Valdur Siilbek, et seadus ei pea autot ja kerghaagist autorongiks. “Kolme ja poole tonni nõue kehtib vaid juhul, kui haagis on raskem kui auto enda täismass,” kinnitas ta.

Kui mees pärast jaanipäeva oma avastusega Järva politseisse pöördus, oldi seal tema sõnul sama meelt. “26. juunil ütles politseinik, et mul on õigus ja et trahv tühistatakse. Hiljem hakkasid nad keerutama. Tuli välja, et nad ise ei saa seda enam tühistada.”

Siilbekid lubavad tuleval nädalal abi otsida Järva maakohtust. “Meie läheme trahvi tühistamiseks kohtusse, aga paljud inimesed saavad asjata karistada,” märkis Valdur Siibek.

Politsei pressiesindaja Robert Kõrvitsa sõnul on politsei juhtumiga kursis. “Sama mees arutas meie liiklusspetsidega seda teemat siin,” ütles ta. “Tegemist on lüngaga seaduses, kus ühes kohas räägitakse haagisest ja teises kohas kerghaagisest.”

Kõrvitsa sõnul kinnitasid liikluspolitsei spetsialistid, et liiklusseaduse lisa 1 kohaselt võib autoga, mille registrimass ei ületa 3500 kg ja millel peale juhikoha ei ole rohkem kui kaheksa istekohta, vedada kerghaagist.
Järva politseiametniku tegevust ebaseaduslikuks tunnistama politsei aga ei soostu. “Meie ei tea, millist haagist kasutas teie kolleeg,” seisab Valdur Siilbekile saadetud vastuses.

“Antud juhtumi puhul piisab B-kategooria lubadest,” kinnitas ka Gaudiumi liiklusõiguse büroo jurist Maano Saareväli. “Kui haagise registrimass ei ole suurem auto tühimassist, siis pole probleemi.”

Liiklusõpetaja Johannes Pirita leidis, et politseinik käitus antud olukorras õigesti. “Aga kui seadus annab erinevaid tõlgendusvõimalusi, siis kahjuks on kehv seadus,” märkis ta.