Kuma uudiste ajaveeb

30.7.03

Raimo Rajaste pärijad jätkavad Paidega autoriõigusevaidlust

Helilooja Raimo Rajaste poeg kinnitab, et kui sõnaühendi “Paide – Eestimaa süda” autoriõigus pärijana talle kinnitatakse, siis jätkab ta Paide linnaga vaidlust autoritasu üle.

Sõnaühendi “Paide – Eestimaa süda” autor oli selle aasta märtsis surnud helilooja Raimo Rajaste. Eesti Esitajate Liidu tegevdirektor Urmas Ambur on Kumale öelnud, et ehkki linn väidab, et sai märgi ideekonkursilt, pole tõestatud, et ühendi leidmine on Rajaste loomingust sõltumatu. Ekspertarvamus on, et kaubamärk “Paide – Eestimaa Süda” on äravahetamiseni sarnane Rajaste loominguga.

Helilooja Raimo Rajaste suri 8. märtsil, praegu on töös autoriõiguse vormistamine tema pärijatele. Raimo Rajaste poeg Allan kinnitab, et vajadusel võib ekspertarvamusele toetudes linna ka kohtusse kaevata, esmalt proovitakse siiski läbirääkimisi.

Paide linn patentis tunnuslause aastal 2000, Rajaste küsis Paide linnavalitsuselt kompensatsiooni, väites, et temalt pole laulu pealkirja kasutamiseks keegi luba küsinud. Summa, mida Raimo Rajaste Paidelt küsis, on 170 000 krooni, linn keeldus maksmisest, peamine vastuväide oli see, et pole kindel, et Rajaste on selle laulu pealkirja autor.

Vaidluses on Rajastete dünastia poolele asunud kultuuriministeeriumi autoriõiguse komisjon, Autorite Ühing ja ka Eesti autoriteetsemaid patendibüroosid “Turvaja”. Patendiasjatundjate analüüs näitab, et Rajaste pärijad võiksid linnalt kolme sõna koosluse eest küsida vähemalt 70 000 krooni. Võimalik on ka pikaleveninud vaidluse eest täiendava kahjutasu nõudmine.