Kuma uudiste ajaveeb

14.5.03

Vallaraamatukogude internetiprojekti elluviimiseks anti ajapikendust, lisaks raamatukogudele loodetakse ühendust jagada ka kodudesse

Kultuuriministeeriumi komisjon kuulutas raamatukogude internetiseerimiseks korraldatud riigihanke võitjaks konsortsiumi, mille peatöövõtjaks on arvutifirma Valvesilm ning alltöövõtjad Vemis ning Rootsi Upgrade Communication AB Eesti tütarfirma.

Projekti elluviimise tähtaeg oli selle aasta 1. märts, külm talv ja läbirääkimised kohalike omavalitsustega aeglustasid töid ning ettevõtetele anti ajapikendust selle aasta juuni lõpuni. Kultuuriministeeriumi riigivarade büroo juhataja Andres Nõlve hinnangul venib internetiprojekt ka üle juunikuu lõpuni pikendatud tähtaja, kuna töö maht on kasvanud. Ka Valvesilma juht Toomas Kalme tunnistas raadiole, et praegu ollakse graafikust maas, ent ettevõtted teevad kõik, et juuni lõpuks ühendused valmiksid.

Kiire internetiühenduse peaksid lepingute järgi saama kokku 278 maaraamatukogu. Järvamaalt on projekti lülitatud 18 raamatukogu - Albu, Ambla, Anna, Ervita, Järva- Madise, Koigi, Kolu, Käravete, Käsukonna, Laupa, Oisu, Ollepa, Päinurme, Reinevere, Sargvere, Vao, Viisu ja Änari. Praeguseks on valmis ainult Käsukonna ühendus.

Valvesilm tagab kolmeks aastaks internetiühendused kokku 14,4 miljoni krooni eest, mis on 5 miljonit krooni vähem kui Eesti Telefoni küsitud 20 miljonit krooni. Lisaks internetiühendusele saavad raamatukogud endale selle raha eest ka arvutid ja printerid.

Internetiühendused põhinevad suuresti raadiosidelahendustel – Paidesse on koostöös Eesti Energiaga juba püsti pandud mast, mille kaudu hakatakse raadiointernetti edasi jagama.

Projektist loodavad kasu ka Südamaa vabavallad ning Paide linn, nad tahavad andmeside jaoks kasutada raamatukogude projekti käigus rajatavat baasvõrku.