Kuma uudiste ajaveeb

15.5.03

Tallinna ettevõte kavandab Jändjal vana hüdroelektrijaama taaskäivitamist

Tallinnas tegutsev osaühing Generaator E&K on omandanud Pärnu jõele Jändale 19. sajandi lõpus ehitatud puumassivabriku ja ka 20. sajandi alguses mõisniku ehitatud hüdroelektrijaamakompleksi. Nagu ütles Tarmo Saarmets Generaator E&K osaühingust, on plaan taastada elektritoomine 1912. aastal valminud Austria generaatoriga, mis on Jändjal juba olemas. Plaan on toota keskmise veerohkusega aastal 500 000 kilovatt-tundi Rohelist Energiat. Austriast saadi tubiini joonised ja Saarmetsa sõnul on võimalik, et pärast mõningast uuendamist annab 100 -kilovatine turbiin taas elektrit.

Saarmets pidas võimalikuks, et maakonna esimene hüdroelektrijaam hakkab tööle juba sel aastal, seda juhul kui vana generaator suudetakse tööle panna, lepitakse kokku keskkonnaküsimustes, saadakse vee erikasutusluba, muinsuskaitjatega lepitakse kokku vanade hoonete taastamise üksikasjad ja ühendatakse generaator elektrivõrku.

Jändjal töötas aastatel 1896 - 1962 puidumassivabrik, mõisnik ehitas praeguse paisu aastal 1912.

Ettevõtjad Kaido Kell ja Tarmo Saarmets, kes on Generaator E&K omanikud, on praeguseks käivitanud Saesaare, Leevaku ja Kotka hüdrojaamad.

Voolavast veest elektri tegemise plaane tehakse ka Jändjast allavoolu. Pärnumaal on kokku pandud neli kavandit, mis näevad ette jaamade ehituse Sindi paisu mõlemasse otsa, Torist allavoolu Hoore-Virula veskitammile ja Levi veskivaremete kohale Torist ülesvoolu.

Tartumaa mees Vello Ots üritas mõni aasta tagasi panna käima Laupa piiritusevabriku turbiini, kuid takerdus keskkonnakaitsjate vastuseisule.

Vallavanem Enn Mäger kinnitas raadiole, et on väga huvitatud, et ettevõtted Pärnu jõel toimetaksid, see hoiab hooned korras ja kergitab jõe veetaset.