Kuma uudiste ajaveeb

18.5.03

Järvamaal märatsenud torm lõhkus puid ja majakatuseid

Postimees kirjutab, et Aravetest kolmapäeval üle käinud maru viis ühelt laudalt katuse ja seina, rebis veel paljudelt teele jäänud majakatustelt plaate, lõhkus puid, aknaid ja kasvuhooneid. Kui Kurisoo farmi lüpsja Eha Sonn kolmapäeval kell 15 tööle läks, oli taevas pisut pilves, kuid muidu paistis ilm rahulik. «Läksin riideid vahetama, kui järsku hakkasid aknaklaasid värisema ja väljas muutus kuidagi pimedaks,» meenutas naine. Kuidas ta riietusruumist lauta sai, seda Sonn ehmatuse tõttu ei mäleta, küll on aga tal selgelt meeles, kuidas lehmad laudas lõhkuma hakkasid. «Ei oskagi õieti kirjeldada, mis juhtus. Kõik mürises ja oli hästi kole, nagu mõnes filmis,» sõnas ta.

Sama äkki, kui kõik algas, sama ruttu ka lõppes, Kui Sonn koos töökaaslastega laudast välja läks, avastas ta, et osa hoone katusest on kadunud ja sarikad puruks pekstud. Telliskivisein oli osaliselt laudalaele kukkunud. Kuigi betoonplokkidest lagi on nüüd tugevasti kaardus, pidas see raskele telliskivikoormale vastu. «Ei taha mõeldagi, mis oleks juhtunud, kui see sein oleks läbi lae kukkunud, sest selle koha peal on meil tiined mullikad,» mainis lüpsja.

Vasikad elasid tornaado üle lauda kõrval karjamaal. Viga ükski loom ei saanud, küll aga olid paljud neist teisel pool aeda, kust nad pole varem üle hüpanud. Sonn ütles, et tornaadorünnaku üle elanud lehmad olid juhtunust nii stressis, et kuigi kolmapäevaõhtune lüpsikord lükkus tunni aja võrra edasi, saadi piima palju vähem. Lisaks laudale rebis tornaado Kurisoo farmis ka teistelt hoonetelt eterniitplaate, kuid kokkuvõttes olid kahjustused väiksemad.

Kurisoo farmist ligi kilomeetri kaugusel elav Sirje Randmaa leidis oma aiast lauajuppe, mis tema kinnitusel pärinevad ärarebitud lauda katusest. Randmaa sõnul läks ta tuule tugevnemist kuuldes õue kasvuhoone uksi kinni panema. Seal nägi ta, kuidas midagi musta Aravete küla poolt tema maja poole suundub, ning kiirustas jalgratast ulualla viima ja uksi sulgema. Kohe pärast seda käis hirmus ragin ja kaks suurt vahtrapuud langesid hoovi. Seejärel lendas eest WC aken. «Ma ei saa aru, kuidas ta selle kätte sai, aken oli ju korralikult kinni,» sõnas Randmaa.

Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi professor Heino Tooming ütles, et kirjelduse põhjal oli Aravetel tegemist trombiga, mis käivad äikesega kaasas.