Kuma uudiste ajaveeb

16.4.03

Maakonnakeskuses vaetakse puuetega inimeste probleeme

Paide Kultuurikeskuses algas kolmapäeva ennelõunal Järvamaa Puuetega Inimeste Koja, Eesti Pimekurtide Tugiliidu ja Eesti Vaimupuuetega Inimeste Tugiliidu korraldamisel puuetega inimeste vajaduse alane seminar. Seminar on pühendatud Euroopa puuetega inimeste aastale. Arutlusele tuleb puudeastme määramise kord ja tingimused, samuti räägitakse puuetega inimeste tööhõive probleemidest.

Järvamaa Puuetega Inimeste Koja juht Ülo Paas selgitas Kuma uudistele, et ühe peamise teemana arutatakse täna puude määramise astmete muutusest tulenevaid probleeme. Paasi sõnul muutuvad puude määramise tingimused karmimaks ning paljudel inimestel võetakse aste madalamaks. Sellest lähtuvalt kaotavad inimesed aga toetusraha ning toimetulek muutub veelgi raskemaks. Paas lisas, et niinimetatud veneaegsete tingimuste alusel määrati puudeasteid liiga kergekäeliselt ning seetõttu on süsteemi muutmine ka põhjendatud.

Tööhõive probleemist rääkides nimetas Ülo Paas plaani korraldada Järvamaal koos Tööhõiveametiga küsitlus ja koostada analüüs, miks ettevõtjad ei palka oma kollektiivi puudega inimesi. Paasi sõnul saavad puudega inimesed näiteks Paide kutsekoolis hea infotehnoloogi ja laomajandaja hariduse, kuid paraku pole neil Järvamaal võimalik seda haridust rakendada.