Kuma uudiste ajaveeb

25.2.03

Paides avati mälestustahvel meenutamaks 1918.aastal Eesti iseseisvumise manifesti ettelugemist

Paide kesklinnas avati teisipäeval mälestustahvel 1918.aastal linna komandandi kapten Jaan Maide poolt Eesti iseseisvumise manifesti ettelugemise tähistamiseks. Mälestustahvlile on kirjutatud tekst "Siin, Paide Keskväljakul loeti 25. veebruaril 1918. aastal rahvale ette Eesti Iseseisvusmanifest". Iseseisvuse väljakuulutamise kuupäeva üle on palju vaieldud ehk siis on ühed inimesed olnud arvamusel, et manifest loeti ette 24. veebruaril, teised on teadnud rääkida, et 25. veebruaril.

Paide ajaloo uurija Henn Sokk on kirjutanud, et Eesti iseseisvuse ja väljakuulutamise ja iseseisvusmanifesti ettelugemine Tallinnas ja Pärnus on üksikasjalikult dokumenteeritud ja sellest on ka piisavalt kirjutatud. Hoopis vähem on andmeid Paides toimunu kohta, veel vähem on sellest kirjutatud. Kõik autorid, kes kirjutavad iseseisvuse väljakuulutamisest ja iseseisvusmanifesti ettelugemisest Paide turuplatsil, väidavad, et seda tehti pärast nõukogude võimu kukutamist Paides ja enne sakslaste siiajõudmist. Sellist aega oli Sokku sõnul aga vähem kui kaks ööpäeva.

Ajaleht Tallinna Teataja kirjutas 14. märtsil 1918 artiklis “Enamlaste võimu alla langemine Järvamaal”, et Ööl vastu 24. veebruari kell 2 langes Paide “Smolnõi” ja täidesaatva komitee liikmed võeti vangi. Järgmisel päeval organiseeriti omakaitse linnas ja maal ning 25. veebruari keskpäeval kuulutati Paide iseseisvaks. Linna komandant kapten Maide luges turul Eesti manifesti ette...“. Ajaleht Vaba Maa kirjutab artiklis “Iseseisvuse saavutamine”, et enamlaste võim kukutati ööl vastu 24. veebruari ja iseseisvusmanifest loeti ette sama kuupäeva keskpäeval.

Paide linna haridusjuhi Jüri Hanseni sõnul mängiti keskpäeval toimunud mälestustahvli avamisel 1918. aasta sündmused uuesti läbi ehk siis oli olemas kapten Jaan Maide tegelaskuju, kes luges ette manifesti, mängis sõjaväeorkester ja lasti aupauku.