Kuma uudiste ajaveeb

7.2.03

Paide lihatööstus otsib riigilt abi tootmismahtude muutmiseks

Põllumajandusminister Jaanus Marrandi külastas reedel Paides asuvat Balsinki lihatööstust, et arutada tootmismahtude suurendamisega seotud probleeme.

Balsinki tegevdirektor Valter Koltšin selgitas Kuma uudistele, et vabariigi valitsus võttis mõned ajad tagasi vastu seaduse, millega lihatööstused jaotati väikesteks ja suurteks. Väikestel tööstustel lubatakse vastavalt seadusele toota kuni 30 000 tonni kuus ja suured võivad toota lõpmatuseni. Tänaseks on aga olukord selline, kus Balsinki kuu keskmine tootmismaht on 50 000 tonni, mis ületab lubatud normi ja võib ettevõttele kaasa tuua suured trahvid. Koltšini sõnul pole aga ettevõttel võimalust tootmismahtu vähendada, kuna püsikulud on suured ja tootmise vähendamisel satud ettevõte pankroti ohtu. Samuti on ohus ka ligi kuuekümne inimese töökohad. Samas pole tootmine ka nii suur, et võiks tehase viia suurettevõtte nõuetele vastavaks.

Põllumajandusminister Jaanus Marrandi kinnitas Kuma uudistele, et probleem on tõsine ja seda mitte ainult Paides vaid ka mujal Eestis asuvates väikestes lihatööstustes. Marrandi sõnul peab valitsus probleemi lahendamiseks kindlasti midagi ette võtma, et vältida väikeste ettevõtete kadumist ja suurte tööstuste monopoli tekkimist.

Valter Koltšini arvates võiks lahendust tuua see, kui seadust muudetaks ja tootmismahud määrataks vastavalt tööstuse võimsusele. Näiteks võiks Balsinki tootmismaht olla kuni 100 000 tonni kuus ja selle mahu juures saaks ettevõte edukalt tegutseda.

Kas ja millal valitsus probleemi lahendamiseks midagi ette võtab ei osanud minister täna veel öelda.