Kuma uudiste ajaveeb

30.1.03

Jaak Mae verepilt äratab suusajuhtides dopingukahtlusi

Rootsi ajalehe Expresseni andmetel kuuluvad Jaak Mae ja Aivar Rehemaa sportlaste hulka, kelle verd tahab Rahvusvaheline Suusaliit lasta enne maailmameistrivõistlusi kindlasti kontrollida. FISi meditsiinikomisjoni esimehe Bengt Saltini sõnul kuuluvad uurimisnimekirja suusatajad, kelle vere hemoglobiintase on tänavu ebatavaliselt palju kõikunud.

Rootsi ajaleht Expressen avaldas täna 15 sportlasest kümne nime, nende seas on ka Jaak Mae ja Aivar Rehemaa, vahendab Postimees Online.

Mae ütles, et ei oska oma vere hemoglobiinitaseme kõikumist kommenteerida, sest ei tea tulemuste üksikasju. "Vere testimine on käinud kuus hooaega, FISil on kindlasti põhjalik andmekogu," ütles ta. "Aga igasuguste nimekirjade avaldamine - see pole ju esimene kord - kisub mõtte sinnapoole, et tegu on spordipoliitikaga. Uuringuid viivad enamasti läbi Norra ja Rootsi rühmad ning nimekirju avaldatakse just nende maade ajakirjanduses."

FIS on kehtestanud hemoglobiinitaseme ülempiiriks meestele 175 ja naistele 160 ühikut.

Mae ütles, et keskmäestikus treenides ja pärast alpimaja külastamist on tema hemoglobiininäit tõusnud paar korda üle 175, tavaliselt püsib aga 160 - 170 ringis.

"Kord tegin FISile avalduse, et mu verenäit on tõusnud ka üle 175, kuid vastust ma sellele ei saanud," lausus ta.

Mae sõnul on tal lapsepõlvest saadik olnud kõrge hemoglobiinitase. Kui ta 1997. aastal esmakordselt FISi testijatele vereproovi andis, oli see 171. "Olen muutunud igasuguste nimekirjade ja kahtluste suhtes immuunseks," sõnas Mae. "Aga kui avalikkuses kasutatakse mu nime, tekib tahtmine vastu tegutseda."