Kuma uudiste ajaveeb

12.11.02

Politsei lõpetab kohtualuste viimise istungitele, kuna vanglad ei võta kohtualuseid vastu ja arestimajad on ülerahvastatud

Käesoleva nädala jooksul lõpetab 9 politseiprefektuuri, nende hulgas ka Järva Prefektuur vahialuste ja kinnipeetavate viimise kohtuistungitele, kui justiitsministeerium ei leia võimalusi nende edasitoimetamiseks vanglasse.

Siseministeeriumi sisejulgeoleku poliitikaosakonna juhataja Lauri Taburi hinnangul ei ole vahialuste ja kinnipeetavate ümberpaigutamine Tartu vanglasse ning samaaegne Keskvanglasse vastuvõtu lõpetamine kulgenud plaanipäraselt. Ainuüksi piirkonnas, mida on määratud teenindama Tartu vangla, on politseiprefektuuride arestimajades ootel sadakond kinnipeetavat. Tabur selgitas Kuma raadiole, et tänaseks on tekkinud olukord, kus kohtute poolt süüdi mõistetavaid isikuid pole politseil peale kohtuistungit kuskile panna.

Politseiprefektuurid teavitasid kohtuid otsusest, et peatavad kinnipeetavate transpordi, kuni vanglad alustavad uuesti süüdimõistetute vastuvõtmist. Tänaseks on ära jäänud ligi 20 kohtuistungit. Esmaspäeval jäi nimetatud probleemi tõttu Järva Maakohtus ära kohtuprotsess kolme mehe üle, keda süüdistatakse allilmategelase Andres Mardo mõrvas ja vara tahtlikus hävitamises. Järva Maakohtu kohtunik Raivo Einula tunnistas raadiole, et tema praktikas oli see esimene kord, kui politsei ei toonud kohtualuseid istungile. "Istungi toimumiseks oli kõik vajalik olemas, kohal olid tunnistajad ja üks süüdistatav, kuid puudu oli kaks kohtualust, keda politsei ei saanud Tallinnast Paidesse tuua, " ütles Einula.

Tekkinud probleemi lahendamiseks on justiitsminister Märt Raski poole pöördunud ka siseminister Ain Seppik, et leida probleemile kiire lahendus. Vastavalt justiitsministri määrusele peab Tartu vangla teenindama Tartu, Valga, Narva, Ida-Viru, Järva ja Jõgeva piirkonda.