Kuma uudiste ajaveeb

15.11.02

Paides tapeti hommikul marutõbine kährik, kes oli öö läbi linnas kõndinud


Eile õhtul kella üheksa paiku teatati Kirna loomade varjupaiga perenaisele Eva Tigasele, et Paides Ruubassaare teel vana naftabaasi kandis hulgub kährik. Politseinikud tapsid looma täna hommikul enne kella üheksat teises linna otsas Laia tänava kaupluse juures. Loom tapeti seega kaksteist tundi pärast temast teatamist. Hulkuvate loomade eutanaasia ja korjuse likvideerimise kohustus on pandud lepinguga Eva Tigasele. Tigane ütles raadiole, et ta ei saanud õhtul loomaga tegeleda, kuna tal ei olnud uinutinooli.


Tapetud kährik on praegu proovide võtmiseks veteriaarlaboris, Tigase sõnul on üksi metslooma linnasviibimine kindel märk sellest, et temaga polnud kõik korras.


Ka Järvamaa Veterinaarkeskuse juhataja Andrus Leisi sõnul on marutaud hakanud enam levima. Möödunud kuu jooksul on laboris leidnud kinnitust 13 looma nakatumine. Kõige rohkem on nakatunud kährikud ja rebased, samuti pisikiskjad - nugis ja tuhkur. Need loomad inimesi rünnanud pole, küll on nad taludesse tulles kakelnud koertega.


Leis kahtlustab, et lisaks koduloomadele kassile ja koerale võib nakkus olla levinud ka hiirtele ja rottidele. Sel nädalal hammustas Koigi vallas üks hiir inimest. Loom jooksis laudas mööda hargivart üles ja hammustas inimest. Nakatumist pole võimalik tõestada, kuna hiir jooksis minema. Närilise käitumine oli aga ebatavaline ja taudikahtluse tõttu saab hiire ohvriks langenud inimene nüüd ravi.


Praegu on marutõvejuhtumeid kõige enam Türi ja Koeru piirkonnas, Leisi sõnul on kolded seotud suurte metsamassiividega. Kus on palju loomi, seal on ka suurem võimalus nakatuda. Leisi arvates on marutaudi levimise peapõhjus kährikute ja rebaste arvukuse kasv, need loomad on haiguse peamised levitajad.


Marutaud on ohtlik ja ravimatu haigus, samas on võimalik end selle eest kaitsta. Leis rääkis, et koeri ja kasse tuleb vaktsineerida, kokkupuuteid metsloomadega tuleb vältida ja laudauksed peavad olema kinni, et haiged metsloomad ei pääseks ruumidesse. Nakatumiskahtluse korral tuleb pöörduda arsti poole. Koduloomade vaktsineerimine marutaudi vastu on loomaomanikule tasuta.