Kuma uudiste ajaveeb

24.10.02

Esmakordselt Järvamaa ajaloos soovivad tuletõrjujaks saada ka naised


Järvamaa Päästeteenistus otsib uusi tuletõrjujaid Paide, Türi, Koeru, Aravete ja Imavere päästekomandodesse. Päästeteenistuse direktor Margo Klaos rääkis Kumale, et isikkoosseisu on vaja täiendada, kuna mitmed mehed õpivad koolis ja mitmed lähevad pensionile. Klaose sõnul kandideerivad Järvamaa ajaloos esmakordselt tuletõrjuja ametikohale ka naised.


Tuletõrjeajaloolane Heiki Perli rääkis Kumale, et enne Teist Maailmasõda oli Järvamaa tuletõrjeühingutes palju naisliikmeid, kuid pole tõendid, et nad oleksid ka otseselt tulekustutamisega tegelenud. Näiteks abistasid naised tulekustutustöödel kannatanute esmaabiandmisel, viisid tõrjujatele toitu ning korraldasid tuletõrjevõistlusi ja pidusid. Enne Teist Maailmasõda koolitati naisi ka tuld kustutama, et nad saaksid sõjaajal mehi asendada. 1940 aastal oli näiteks Türi tuletõrjeühingus 79 ja Paide ühingus 20 naisliiget. Üks suuremaid ühinguid oli tol ajal Säreveres, sinna kuulus 70 naist ja 272 meest.


Margo Klaos lisas, et tuletõrjujaks saamisel on kolm peamist eeldust - peab olema Eesti kodanik, peab omama keskharidust ning ei tohi olla kriminaalkorras karistatud. Klaose sõnul tuleb kandidaatidel läbida füüsilised katsed, mis on meestele ja naistele võrdsed.