Kuma uudiste ajaveeb

25.9.02

Saastunud toorpiima leiti Järvamaalt


Postimees kirjutab, et kolmele Eestist pärit piimapulbripartiile Euroopas saatuslikuks saanud klooramfenikooli ehk levomütsetiini sisaldasid kolme Järvamaa tootja toorpiima proovid, mida nüüd Euroopas täiendavalt uurima hakatakse. Veterinaar- ja toiduameti toiduhügieeni osakonna juhataja Raimond Strastini sõnul kuulusid kõik piimatootjad, kelle toorpiim keelatud ainet sisaldas, E-Piima piimaringi. Praeguse seisuga peaks saastunud piimatoodete müügi kahtlusest prii olema Põlva Piim, kelle pulbripartiist samuti klooramfenikooli leiti.


Probleemid klooramfenikooli sisaldusega tekkisid augusti lõpus, kui Saksamaal tehtud proovides leiti E-Piima ja Põlva Piima pulbrist nii Eestis kui Euroopa Liidus keelatud ainet. Seepeale asusid Eesti riigiametnikud aktiivselt otsima saaste tekkeallikat. Strastini sõnul on eile selgunud tulemuste näol tegemist esmatasandi testidega, mida kontrollitakse üle Saksamaa laboris. Enne sealsete analüüside tulemuste teadasaamist ei soostunud ta avaldama ka kolme piimatootja nimesid ega isegi seda, kas tegemist on suurte või väiketootjatega.


Analüüside tegemine läheb riigile maksma 200 eurot ühe proovi kohta ehk kokku ligi 9400 krooni. Vastuste teadasaamine võib aga aega võtta kuni poolteist kuud. Mida klooramfenikooli positiivse proovi andnud piimatootjatega tehakse, ei julgenud Strastin öelda. Tõenäoliselt peatatakse tänasest mõneks ajaks nende piima vastuvõtmine.


Veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel on varem Postimehele öelnud, et kui keelatud aine on sattud toorpiima ravimitega, siis selle eest trahvitakse tootjaid ning nad ei tohi vähemalt kuu aega oma piima müüa. Nii karmi käitumise põhjuseks on 2001. aastast kehtiv seadus, mis keelab nimetatud ainet sisaldavate ravimite tarvitamise
põllumajandusloomadel.


Raimond Strastini sõnul kontrollitakse lähipäevil nii söödalisandeid kui ka ravimeid, mida nimetatud tootjad kasutanud on, sest just need on võimalikud allikad, kust keelatud aine toorpiima sattus. «Tegelikult saab see määravaks edasiste sanktsioonide kehtestamisel, sest on ka võimalus, et nimetatud aine on sattunud lehma organismi omaniku teadmata,» lausus ta.


E-Piima juhi Jaanus Murakase sõnul ei olnud tema veel eile pärastlõunaks teadlik, milliste tootjate toorpiimast keelatud ainet leiti, mistõttu ei osanud ta ka öelda, kuidas tööstus sellele reageerib. «Esimene reaktsioon on loomulikult, et lõpetame selle tootjaga koostöö, kuid tuleb vaadata, kas see ka võimalik on,» rääkis ta. Eile otsustas klooramfenikooli puudutava märgukirja põllumajandusministeeriumile saata ka Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) piimatoimkond. Selles nõutakse riigilt vajaliku aparatuuri soetamist, et põllumajandussaadustes oleks võimalik kontrollida ka klooramfenikooli sisaldust. «Praegune süsteem, kus kuus saadetakse kaks proovi Soome kontrolliks ning selle põhjal kirjutatakse kogu ülejäänud toodangule sertifikaat välja, ei ole ju ometi küllaldane,» ütles EPKK juhatuse esinaine Ester Tuiksoo.


Piimatootjate hinnangul ei vasta tõele ka riigiametnike väidetud mitme miljoni kroonine vastava aparatuuri soetushind, mis tegelikult peaks küündima mõnesaja tuhande kroonini. Samasugune aparatuur on Eestis kasutusel keemiatööstuses. Tuiksoo kinnitusel on kohalike tootjate ekspordi säilimine ka riigi asi ning näiteks Euroopas kontrollib selliseid asju alati riik. «Riik on antud juhul neutraalne osapool, kes ei tohiks millestki sõltuda,» lisas ta. Jaanus Murakase sõnul vajaks lisaks saasteallika kindlakstegemisele ja kontrolli tõhustamisele kindlaks määramist seegi, kes katab juhtumiga seotud kahjud. Need küünivad aga juba praegu miljonitesse kroonidesse.
«Kahe pulbripartii hävitamisel saame kahju üle miljoni krooni. Sellele lisanduvad aga põhjaliku kontrolliga kaasnevad kulud, mis tuleb samuti meil kanda,» tõi ta näiteid.


Klooramfenikooli ehk levomütsetiini on Eestis lubatud kasutada ainult lemmikloomade tohterdamiseks ning kui ühestki teisest medikamendist abi loota ei ole, siis ka inimeste raviks. Keelu põhjuseks on tõsiasi, et ühel juhul 30 000st võib see inimesel tekitada verevähki. Hoolimata keelust kasutab mõni loomakasvataja ainet põhjusel, et seda sisaldavad ravimid annavad väga kiire tulemuse.