Kuma uudiste ajaveeb

24.7.02

Soome metsast rikkust lootnud said petta


Soomes metsamarjade korjamisega tuhandeid teenida lootnud inimesed on tööd korraldanud firmas pettunud ning nõuavad reisi eest makstud raha tagasi. Järvamaalane Asta Kivi maksis Tartu osaühingule Aspelund 5000 krooni, et minna juulis Lapimaale metsamarju korjama. Selle raha eest sai naine aga vaid edasi-tagasi sõidu.


Et firma oli broneerinud laevapiletid tagasisõiduks juba kaks päeva pärast Eestist ärasõitu, siis tuli Kivi Soomest tagasi, teenimata marjakorjamisega sentigi. Turismifirmad pakuvad nädalasi Lapi-reise umbes 3000 krooni eest. «Tunnen, et mind on petetud ja tahan raha tagasi,» ütles Kivi. Kivi reisikaaslane Raili Kullamäe ütles, et tahab temalt
marjakorjamisreisi eest võetud 4000 kroonist kolme kindlasti tagasi. «See oli ju pettus,» hindas ta.


Sõiduraha võttis Kivi sõbrannalt laenuks, sest lootis kopsakast (lubaduste järgi kuni 1000 krooni päevas) teenistusest maksta nii võla kui ka katta varasemaid pere eelarveauke. Info firma kohta leidis Kivi lehekuulutusest. Märtsi algul kandis ta osaühing Aspelund arvele üle 5000 krooni, lisades märkuseks, et raha on töö- ja elamisloa eest. Naine väitis Postimehele, et firma esindaja selgituse kohaselt pidi põhiosa rahast kuluma üle 2000 krooni maksva tööloa vormistamisele. Mingit tööluba firma aga ei vormistanud ning rohkem kui poolsada 17. juuli õhtul reisilaevaga Meloodia Helsingisse jõudnud marjulist said reisijuhilt käsu Soome piirivalvuritele vastata, et lähevad Taivalkoskisse puhkusele. Marjakorjamisest ei tohtinud midagi rääkida.


Pärast 800-kilomeetrist bussisõitu jõudis marjuliste seltskond Kuivaniemisse, kus ootas kämping, mis pidi olema marjuliste koduks kogu Soomes oleku aja vältel. Kokku oli Aspelund Soome vahendanud ligi 120 marjulist, kes jõudsid kohale kahe bussiga. Teiste hulgas oli reisiseltskonnas ka lätlasi, kes olid sõidu eest välja pannud pisut üle 10 000 Eesti krooni.


Kivi sõnul hakkas kämpingus halbu üllatusi sadama ridamisi. Esiteks levis kulutulena info, et metsad on marjadest tühjad. Sellele leidis Kivi ka ise kinnitust, kui ligi seitsmetunnise metsaskäigu tulemusena jäi pange põhja vaid mõnesentimeetrine mustikakiht. Järgmisena selgus, et kogu rühmale on Aspelund laevapileti broneerinud juba järgmiseks päevaks, mistõttu tulnuks pärast üht päeva kohalolekut kohe alustada tagasisõitu. «Meile öeldi, et kes neid pileteid ei kasuta, peavad hiljem omal kulul Helsingisse sõitma ja sealt ise pileti ostma,» ütles Kivi.


Kullamäe kinnitusel jagati laagris laevapiletid laiali. Enamik seltskonnast otsustas siiski paigale jääda, leppides teadmisega, et laevapilet läheb tühja. Naise väitel on üks paigalejäänu, tema tuttava poeg, Soomest helistanud ja kurtnud, et tal on probleeme kojusaamisega. Marju polevat ning teenida ei õnnestu isegi kojusõiduraha.


Kohe otsustas tagasi sõita üksteist inimest. Nende hulgas Kivi ja Kullamäe, aga ka noor vene perekond, kes oli reisiraha tuttavatelt laenanud. Algselt 1. juulile määratud ärasõidupäeva oli firma lükanud 17. juuli peale, põhjendusega, et kevadine külm ei lasknud marjadel õitsema hakata. Kivi arvates pidi firma teadma, et marju ei ole ega tule, sellest hoolimata saadeti reisid teele.


Asplundi direktor Aldur Jääger ütles, et marjareisil osalenuid sunniti piiril valetama, sest samal ajal sõitis väga palju inimesi ilma tööloata Soome maasikale, seetõttu pelgas firma, et inimesed saadetakse piirilt tagasi.


Metsamarjade korjamiseks Soomes tööluba vaja pole ning Jäägeri väitel pole ta kunagi rääkinud, et reisi eest võetud raha eest tagatakse marjulisele tööluba. Jääger lubab pettunud marjulistele hüvitust. «See võib olla kuni pool rahast, mis nad meile maksid,» kinnitas ta. Samuti lubas Jääger, et kõik seni Soomes olevad marjulised ei pea kojusõidu eest ise midagi maksma. Reisiseltskonnale öeldu, et tagasisõit on pärast Eesti busside lahkumist igaühe enda mure, nimetas ta valeks.


Samas eitas Jääger, nagu oleks Asplund reisi korraldanud. «Meie ainult abistasime inimesi. Me ei tohigi mingeid reise korraldada, me tegeleme konsultatsioonidega,» väitis ta. Hetk hiljem tunnistas Jääger, et Asplund oli siiski marjakorjamisreisi peakorraldaja Eestis.