Kuma uudiste ajaveeb

8.5.02

Järva-Jaani võitööstus ekspordib suurtele lennukompaniidele 100 tonni võid


Järva-Jaanis toodetud Eesti Või jõuab Wauter Trade firma kaudu maailma suurte lennukompaniide nagu Aerofloti, Delta, Lufthansa ja Swiss reisijate toidukandikule, aastas eksporditakse lennukompaniidele üle saja tonni Eesti võid. "Kümnegrammise võipaki peal on kirjas Eesti Või ja seda pakuvad toidukandikul umbes 22 suurt lennukompaniid maailmas," ütles osaühingu Wauter Trade üks omanik Toomas Heinaru Eesti Päevalehele.


Või eksporditakse Venemaale Aeroflotile, kust see toitlustusfirma kaudu liigub edasi näiteks Hiinasse, Austraaliasse, Ameerika Ühendriikidesse, Türki ja Euroopa riikidesse. "Huvi tunnevad ka Läti ja Leedu kompaniid," ütles Heinaru. Läbi Moskva tarnitakse aastas Wauter Trade vahendusel ligikaudu kümme miljonit pakki võid, mis teeb kokku sada tonni.


Heinaru ei öelnud ettevõtte käivet, kuid märkis, et tegu on kasumliku äriga. "Kogu kasum reinvesteeritakse," ütles Heinaru. Wauter Tradele kuulub Eestis võiliin, mis on paigaldatud tulundusühistusse E-Piim, kes Wauter Trade tellimusel võid toodab. "Teeme võid teenustööna, Wauter Trade ostab kogu toodangu ära," ütles E-Piima turundusjuht Meelis Lepp. Lisaks võile ekspordib OÜ Wauter Trade lennukompaniidele Eestis toodetud soolaforelli.


"Eesti turule toodame kolm tonni võid kuus," ütles E-Piima turunduskonsultant Rain Nurmik, kelle ülesanne on Eesti turu hõivamine. Nurmiku sõnul maksab kilo Eesti Võid viiskümmend krooni, millele lisandub käibemaks. Tulundusühistu E-Piima andmeil läks 2000. aastal ettevõtte toodangust lääne turule 70 protsenti ja ida turule kolm protsenti.


E-Piima kuuluvad Järva-Jaani Meierei, Põltsamaa Meierei ja Läänemaa esindus. Ühistu 2000. aasta konsolideeritud käive oli 215 miljonit krooni.